הרשם שאלות ותשובות רשימת חברים לוח שנה הודעות מהיום

חזור   הוסטס - פורום אחסון האתרים הגדול בישראל > Off-topic, מחשבים, קהילה ומשוב > חומרה ומפרטים

|!|

השב

כלים לאשכול תצורת הצגה
ישן 18-03-06, 04:41   # 1
עמרי שוסטר
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

עמרי שוסטר לא מחובר  

[מאמר] Overclock למתחילים

החלטתי לכתוב את המאמר הזה על מנת לעזור לכל חובבי המחשבים שמעוניינים להכנס לעולם הOverclock (מעכשיו אפנה אל המושג Overclock כOC אז שימו לב)

חלק א' - הסבר ראשוני

- מה זה בדיוק Overclock?

- בתרגום קל לעברית המונח עצמו אומר הגברת מהירות השעון, השעון (Clock - Terms of cycles) מוכר גם כתדר אשר נמדד בקנה מידה של הרצים (Hz,KHz,MHz,GHz,THz וכו'...) המטרה בOC היא לקחת תדר מסוים ולהגביר אותו מעבר לברירת מחדל.

- למה אני צריך לעשות Overclock?

- עשיית OC למעבד תגביר את יכולת העיבוד של המעבד ותגדיל את הביצועים של המחשב כולו, עשיית OC לכרטיס מסך (ליבה וזיכרונות) תגביר את ביצועי הגרפיקה במחשב מכוון שיכולת עיבוד הנתונים של הכרטיס מסך תגדל, עשיית OC לזיכרון ולחיבורים שונים במחשב תתן למחשב שלך יותר רוחב פס להעברת הנתונים וכך תגביר את ביצועי המחשב!

- מה אני צריך בשביל לעשות Overclock?

- בשביל לעשות OC מוצלח נחוץ לוח אם שמאפשר לך לפחות לשנות ידנית את הFSB או את המכפלות (פונקציות נוספות לא יזיקו), מידע מלא על המעבד (שם דגם, FSB, זיכרון מטמון וכו'...), מידע מלא על כרטיס המסך (אם מעוניין לעשות OC לכרטיס המסך), מידע על הזיכרון הרך - RAM (ראה מאגר מידע בסוף) וקירור טוב (הקירור ישמש לקרר את הליבות/מקור התדר של מה שאתה מתכוון לעשות עליו OC מכוון שתהליך הגברת התדר יוצר חום ואף אחד לא רוצה מחשב שרוף... לכן ככל שהקירור טוב יותר הOC יהיה מוצלח יותר! חשוב לדעת שOC רציני למעבד דורש גם קירור למערך השבבים), ספק כוח חזק (ככל שהחומרה תתאמץ יותר כך היא תדרוש יותר מתח), ידע בסיסי במחשבים והרבה מזל.

מאגר מידע ומושגים:

באס קדמי / FSB - זהו רוחב הפס של המעבד, לוח האם והזיכרון... ככל שהFSB גבוה יותר מידע גדול יותר יכול לעבור ולכן הביצועים של המחשב יגדלו!

מכפלות - המספר שמכפיל את הFSB שלך על מנת ליצור את מהירות השעון שלך.

זיכרון מטמון - זיכרון שהמעבד שומר בתוכו והוא משמש לשמירת קבצים חיוניים ליד המעבד לשעת הצורך, קיימים סוגים שונים של זיכרונות מטמון! L1 הוא הכי מהיר והכי יקר ליצור, L2 הכי נפוץ וזול יותר ליצור! כמות הזיכרון תלויה בסוג הליבה.

VCore - זהו המתח של המעבד... ככל שהמתח גבוה יותר כך גם מהירות השעון שאליו הוא יוכל להגיע! אך גם החום.

VDimm - זהו המתח של הזיכרון... ככל שהמתח גבוה יותר כך גם הFSB שאליו הוא יכול להגיע... בנוסף מתח גבוה יתן לזיכרון תזמונים טובים יותר!

תזמוני זיכרון - אלו הזמנים בין פעולות שהזיכרון יכול לבצע... ככל שהתזמונים אדוקים יותר (קרובים ל-0) כך הזיכרון מהיר יותר!

סוגי זיכרון:
  • PC1600 שהוא DDR 200 הFSB האמיתי הוא 100MHz
  • PC2100 שהוא DDR 266 הFSB האמיתי הוא 133MHz
  • PC2700 שהוא DDR 333 הFSB האמיתי הוא 166MHz
  • PC3200 שהוא DDR 400 הFSB האמיתי הוא 200MHz
  • PC3500 שהוא DDR 433 הFSB האמיתי הוא 216MHz
  • PC3700 שהוא DDR 466 הFSB האמיתי הוא 233MHz
  • PC4000 שהוא DDR 500 הFSB האמיתי הוא 250MHz
  • PC4200 שהוא DDR2 533 הFSB האמיתי הוא 266MHz
וכן הלאה...
  Reply With Quote
ישן 18-03-06, 04:42   # 2
עמרי שוסטר
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

עמרי שוסטר לא מחובר  

המשך...

חלק ב' - התהליך

הבסיס:

המעבד - התדר במעבד נקבע על פי הFSB במכפלה הנבחרת, כלומר מעבד שהFSB שלו הוא 200MHz (ברירת מחדל) והמכפלה שלו היא 10X פועל בתדר של 2,000MHz (משוואה : FSB * מכפלה = תדר).
מכוון והFSB הוא רוחב הפס OC שמשתמש בFSB 250MHz ומכפלה 12X (שזה 3,000MHz) יהיה יעיל יותר ויתן יותר ביצועים מאשר OC שמשתמש בFSB 187MHz ומכפלה 16X (גם 3,000MHz)!

זיכרון - הזיכרון הוא אחד הדברים החשובים ביותר בOC! הזיכרון הוא המגבלה האמיתית היחידה מכוון שכל בעיה של חום אפשר לפתור עם קירור קיצוני יותר אבל במידה והזיכרון שלך מסרב לעלות עוד כמה MHz המעבד שלך יהיה תקוע בלי אפשרות להאצה נוספת... לכן זיכרון עם FSB גדול ככל האפשר נחוץ לOC מוצלח! (זיכרון ש"אוהב" מתח גם מועיל מאוד מכוון שהמתח מאפשר לך להעלות עוד FSB).

כרטיס מסך - הליבה של כרטיס המסך ניתנת לOC קל מאוד מכוון שאין לך הגבלה של מכפלות... כל OC שאתה מבצע בליבה ו/או בזכרונות מבוצעת בצעדים קטנים לבחירתך! חשוב לציין שליבת כרטיס מסך ממוצע מפיקה יותר חום מהמעבד ולכן לא צריך לקחת בקלות את עניין הקירור במידה ורוצים להאיץ את הכרטיס.

לוח אם - לכל לוח אם יש פונקציות שונות של OC ולכן הלוח אם עצמו גם חשוב מאוד בתהליך מכוון שדרכו הכל מבוצע, מערך השבבים בלוח האם גם מתחמם תחת OC רציני ולכן מומלץ להשקיע בקירור רציני למערך השבבים (לפחות אם אתם מתכוונים להגיע רחוק עם המעבד...).
"לוח הבקרה" שמאפשר לך לבצע את הOC בלוח האם הוא הBIOS שאליו אתם יכולים להיכנס על ידי לחיצה על מקש Delete בזמן הפעלת המחשב.

פתרונות קירור:

בעולם הקירור ישנם סוגים שונים של קירורים ופה אציין כמה מהסוגים הבולטים בקצרה.

קירור פסיבי - קירור פסיבי הוא קירור נטול חלקים זזים אשר לרוב מאפשר קירור שקט ויעיל, רוב הקירורים הפסיבים הם גופי מתכת או חומר אחר אשר מוליך חום שמתוכנן להגביר את רמת הולכת החום בין הגוף החם ואליו וכך הוא מעביר את החום אליו שממנו מפוזר אל האוויר.
המטרה המיועדת היא לשמור את הגוף החם בטמפ' החדר, לרוב קירור כזה לא יתן לכם את חווית הOC הטובה ביותר מכוון שהגוף החם יתחמם בקלות.

קירור אוויר - קירור אוויר הוא קירור פעיל שלרוב משתמש בזרמי אוויר קרים על מנת לקרר את הגוף החם, שימוש במאוורר חזק יכול להוביל לקירור יעיל מאוד אך הרעש נורא (נסיון אישי).
לרוב תמצאו שילובים של גופי מתכת עם מאווררים על מנת לקבל את הקירור האקטיבי המושלם, קירור אוויר לרוב לא יתן לכם את המקסימום של האצת המעבד/כרטיס מסך וכו'... מכוון שמעבד/כרטיס מסך רציני יכול להגיע לטמפ' גבוהה בהרבה מטמפ' רתיחה ואוויר קר פשוט לא יספק את הסחורה.

קירור מים - קירור מים משתמש בעיקרון נחמד מאוד של מים מקוררים מוזרמים על ידי משאבה ודרך רדיאטור (שתפקידו לקרר) אל בלוק (מתחבר אל התושבת הרצויה) על מנת "לספוג" את החום ולעבור שוב תחת קירור על מנת לחזור על התהליך במחזוריות.
קירור מים הוא פתרון הקירור הכי אפקטיבי שאפשר להשיג במחיר סביר, אפשר להגיע לעיתים קרובות עם מערכת קירור מים טובה לטמפ' קרובה ל-0 (ללא OC) ואפילו טמפ' נמוכה מאוד תחת OC פעיל.

קירור קיצוני - ישנם קירורים קיצוניים שמטרתם לספק את הOC המושלם והם מגיעים רחוק מתחת ל-0.

- חנקן נוזלי מגיע לטמפ' של 198 מעלות מתחת ל-0 ולכן משחק כתפקיד מרכזי בקירור הקיצוני אך החיסרון הוא שהוא אינו מתקיים לתקופה ארוכה ולמען האמת אינו מחזיק יותר ממספר מסוים של שעות, אך זהו הפתרון המושלם לOC חד פעמי (כמו קרח יבש וסוגו...).

- קירור גז הוא הקירור הקיצוני המומלץ ביותר מכוון שהוא מגיע עד טמפ' קיצוניות כמו החנקן הנוזלי (אך יקר יותר) ומשמש כקירור קבוע.

לכל פעולות הקירור נחוץ חומר תרמי אשר ישמש כמגביר הולכת חום בין הקירור לגוף החם.
  Reply With Quote
ישן 18-03-06, 04:42   # 3
עמרי שוסטר
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

עמרי שוסטר לא מחובר  

המשך...

חלק ג' - סיכום הנושא וסיום

יחד עם המידע הזה דרוש רק הגיון בריא, דמיון מפותח ונסיון משלכם, אל תפחדו לנסות! ואל תכנסו ללחץ אם ישרף רכיב מסוים כי אני שרפתי מחשבים שלמים בזמני...
ובהצלחה לכולם!

אני כתבתי את המאמר הזה על מנת לתת לכל מי שמעוניין להכנס לתחום את הצעד הראשון פנימה, אני אשמח אם כל מי שיקרא את המאמר ועדיין לא ניסה להתעסק עם המחשב שינסה כי רק כך לומדים!
ואני מוכן לתת לכם גם טיפה עצות מהנסיון שלי.

עצה ראשונה:
כל מעבד עם הידע הנכון יכול לעבור OC מלא בלי שום בעיה אך ישנם מספר מעבדים ש"ידידותיים" לOC והנה דוגמא לאחד פשוט ואחד רציני מAMD ומאינטל.

מעבדי אינטל
הIntel Pentium D 920 הוא מעבד זול שנותן ביצועים מעולים בOC, הפונקציות שלו כוללת; ליבה כפולה, 64BIT ו65nm מה שהופך אותו למעבד קר מהרגיל (טוב לOC).
הIntel Pentium D 955XE זה המעבד לOC! מספק לך את כל מה שאתה צריך ולא צריך... פשוט מאוד המעבד המושלם יחד עם FSB של 1,066MHz! וכן זה מעבד "אקסטרים"... מומלץ רק לפריקים.

מעבדי AMD
הAMD Opteron 148 הוא מעבד זול שנותן לך את כל מה שיש במעבדי הAthlon 64 המתקדמים שבנוים למשחקים בטמפ' נמוכות.
הAMD Athlon 64 FX-60 הוא האלוף כפול הליבה האולטימטיבי של AMD וכרגע הוא המעבד החזק בעולם במהירויות ברירת מחדל...

עצה שניה:
יש מספר מסוים של לוחות אם שיתנו לכם את התוצאות הטובות ביותר ללא מאמץ אז הנה שלושת לוחות האם הטובים ביותר לOC לאינטל וAMD!

שלושת לוחות אינטל הטובים ביותר
  1. Asus P5WD2-E Premium
  2. Asus P5WD Premium
  3. Asus P5N32-SLI Deluxe
שלושת לוחות AMD הטובים ביותר
  1. Asus A8R32-MVP Deluxe
  2. DFI LanParty UT SLi-DR Expert
  3. DFI LanParty UT Ultra-D
שוב בהצלחה לכולם...
אשמח לקבל תגובות!

מאמר זה נכתב על ידי עומרי שוסטר.
  Reply With Quote
ישן 18-03-06, 12:39   # 4
Alm
מנהל ראשי בדימוס

מיני פרופיל

Alm לא מחובר  

נעוץ ונעול עד שעומרי יסיים לכתוב את המאמר.

עריכה:
נפתח לבקשתו של עומרי.

Last edited by Alm; 18-03-06 at 16:46..
  Reply With Quote
ישן 18-03-06, 18:18   # 5
Eli-Hai
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

Eli-Hai לא מחובר  

אחלה מאמר עומרי, רפרפתי בזה עכשיו, כשאני אסיים לראות עוד פרק-שניים של אבודים אני אתעמק בנושא, אחלה מאמר! :qqb015:
  Reply With Quote
ישן 18-03-06, 19:12   # 6
VajDa
חבר וותיק

מיני פרופיל

VajDa לא מחובר  

כל הכבוד על ההשקעה..
סוף סוף הבנתי את המושגים האלה.. עד עכשיו זה היה בשבילי סינית
  Reply With Quote
ישן 18-03-06, 19:14   # 7
k.machine
תודה על תרומתך.

k.machine's Avatar

מיני פרופיל

k.machine לא מחובר  

תודה רבה על המאמר השקסי הזה!!
  Reply With Quote
ישן 19-03-06, 01:12   # 8
עמרי שוסטר
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

עמרי שוסטר לא מחובר  

אני מקווה לראות תוצאות של נסיונות הOC שלכם...
  Reply With Quote
ישן 19-03-06, 08:55   # 9
ikkon8
הוסטסניון

ikkon8's Avatar

מיני פרופיל

ikkon8 לא מחובר  

עומרי. pro
ישן 19-03-06, 16:11   # 10
BlueNosE
אין כמו ב127.0.0.1

BlueNosE's Avatar

מיני פרופיל

BlueNosE לא מחובר  

אחלה מדריך,
אבל איך בדיוק אני עושה OC ידני?
יש לי מעבד ולוח של אינטל המעבד זה סוקט 630 עם 800FSB ו-2 מגה cache
והלוח עם 1066FSB
(זה לפחות מה שאמרו לי)
זהו
איך אני עושה לו OC ואיך אני יודע שיש לו קירור טוב?

תודה על המדריך =]

בניית אתרים Rely

סלנג מילון סלנג utter
  Reply With Quote
השב

חברים פעילים הצופים באשכול זה: 1 (0 חברים ו- 1 אורחים)

חוקי פירסום