הרשם שאלות ותשובות רשימת חברים לוח שנה הודעות מהיום

חזור   הוסטס - פורום אחסון האתרים הגדול בישראל > Off-topic, מחשבים, קהילה ומשוב > Off-Topic וסיקורים

|!|

סגור את ההודעה

כלים לאשכול תצורת הצגה
ישן 25-04-09, 13:51   # 1
KingSnake
חבר מתקדם

מיני פרופיל

KingSnake לא מחובר  

"החרדים לא תורמים למדינה" - פוסט על גזענות וצביעות

פוסט שכתבתי על מקרה שקרה לי בשיעור; כשמורה החליטה שהיא מצטערת על אי קיום פולרליזם במדינה, אבל אח"כ הודיעה שלדעתה החרדים אינם תורמים למדינה וכולם הם משתמטים. חשוב לציין שאני מסתייג מעט מהשימוש במילה "השתמטות", אבל בשיחה באתי להראות את המציאות- ולא ליפות אותה.

הפוסט:
------------------

אתם יודעים מה יותר מצחיק אותי מטמטום ואינפנטיליות? צביעות. אני שונא ואוהב צביעות בו זמנית; אוהב לגלות אותה ולצחוק על הצבוע, אבל אח"כ כועס על המטונף. ומתי זה יותר מצחיק? כשהצובוע הוא מורה שלי. כשהצבוע אמור לשמש עבורי כמודל לחיקוי או כמורה דרך או וואט-פאקינג-אבר, כשצבוע אמור להיות דמות חינוכית. והיום: המורה לאזרחות.

<הארה> הציטוטים המובאים כאן הם לא מדויקים מכיוון שנכתבו מס' שעות לאחר האירוע. <הארה>

עוד יום מנומנם בכיתה, עוד יום של בזבוז זמן משווע ובלתי נחוץ. אני חצי ער-חצי ישן כשהמורה נכנסת לכיתה. עם הזמן אני הולך ומאבד את הריכוז, כמעט ונרדמתי כשהמורה התחילה לדבר על הפלורליזם (ואל אי קיומו ["לצערה"] בארצנו הקטנטונת).

<הארה> אם כך, המורה מצטערת על אי קיומו של פלורליזם בארצנו, נמשיך בסיפור. <הארה>

כמובן שלמשמע אחד הנושאים הנוגעים לליבי ביותר החלטתי לוותר על השלמת שעות השינה היומית, יש מצב שיהיה מעניין.

"מישהו יכול לתת דוגמא לאי-קיומו של פלורליזם בארץ?" שאלה המורה בעודה פוזלת אלי. אני מניח שהיא ציפתה שאני אתחיל לדבר על חוסר השיוויון כלפי ערביי הארץ, על הגזענות כלפי ערבים או על השנאה המופנית כלפי המשתמטים/סרבנים משמאלה של המפה הפוליטית (יש לציין שדעותי בנושאים אלו ממש לא מקובלות עליה). לא הפעם, הפעם אני אוכיח אחת ולתמיד שיוויון מהו; התקפתי מכיוון אחר.

"בארץ יש הרבה גזענות כלפי מיעוטים; חרדים, ערבים, אטאיסטים…" אמרתי וראיתי חיוך קטן על שפתיה. היא ציפה לזה, עכשיו הגיע הזמן להפתיע. "יש לך דוגמא יותר ספיציפית?" שאלה. "ההכללה של החברה החרדית תחת כותרת של משתמטים או כאלה שלא תורמים למדינה" אמרתי.

המורה המופתעת העלתה את דרגת הכוננות, היה ברור שלא ציפתה לזה. החיוך נמחק מפני פרצופה, דבר שלרגע גרם לי לחשוב שהיא תיקח את הדוגמא שלי ברצינות ותפרט אותה בפני הכיתה (היתכן? חזון אחרית הימים?).

ציפיותי היו לשווא, עוד וויכוח חסר סיכוי כנגד המורה. קשה להתווכח עם אדם שכל שטות היוצאת מפיו נראית קדושה ל40 המטומטמים (טוב, אני מניח שלא כל תלמידי הכיתה מטומטמים, אבל הטמטום בעולמנו רק הולך וגואה) היושבים מולו. "ואם אני אגיד לך שמנתונים של הצבא עולה ש88 אחוז מהחברה החרדית הם משתמטים?" אמרה, "זה לא משנה, גם אם 99.9 אחוזים מבני החברה החרדית יהיו משתמטים זו תיהיה גזענות לכנות כך אדם חרדי מבלי להכיר אותו כפרט" הגבתי, תגובה שגרמה לי אושר צרוף ותחושה עילאית. "לא, אבל מדובר האחוזים גבוהים שרק הולכים וגדלים. מלבד זאת, לא מזמן ראיתי בטלויזיה שיחה של [שם של אדם חילוני כלשהו] עם [שם של אדם חרדי הנמצא בתפקיד רם מעלה כל שהוא] והוא שאל איך זה יכול להיות שבמלחמה על ירושלים לדתיים לא הייתה בעיה להילחם ועכשיו כן, זאת הנקודה" באותו הרגע הרגשתי כאילו שאני מדבר עם ילד מפגר, אבל טעיתי, דיברתי עם מורה צבועה. מורה שהצהירה על צערה הרב עקב אי-קיום פלורליזם, עכשיו מודיעה מול 40 תלמידיה שהחברה החרדית היא חברה שאינה תורמת לחברה. חברה שמורכבת, מכילה ומחזקת משתמטים. צביעות וגזענות.

הגבתי בתשובה הדומה לתשובתי הקודמת. אבל זה היה חסר סיכוי. אני והמורה המשכנו למלמל מעט עד שהוויכוח נרגע. היא הצהירה שבכלל לא התכוונה למה שאני התכוונתי ושאין בדיון זה תועלת והגיע הזמן לעבור לדוגמא הבאה. נו טוב, לא חשבתי אחרת.

ועכשיו אתם, מה דעתכם? האם לדעתכם יש מקום להכללות שכאלו (בנושא החרדים או בכל נושא אחר)?

------------------

אשמח לתגובות כאן ובבלוג.

יום טוב,
איתי.

ישן 25-04-09, 14:33   # 2
SIGHT
חבר על

מיני פרופיל

SIGHT לא מחובר  

הגבתי בבלוג.

יום נעים

ישן 25-04-09, 14:54   # 3
גורילה
עסק רשום [?]

מיני פרופיל

גורילה לא מחובר  

הפעם לשם שינוי , אני מסכים עם הפוסט שלך .....

ישן 25-04-09, 14:54   # 4
KingSnake
חבר מתקדם

מיני פרופיל

KingSnake לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי SIGHT צפה בהודעה
הגבתי בבלוג.

יום נעים
קראתי ואגיב בהקדם

ישן 25-04-09, 15:00   # 5
sheeze
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

sheeze לא מחובר  

מה הקשר של כל מה שכתבת למה שהמורה שלך אמרה? איך אפשר להגיד בכלל שבמדינה שלנו הפלורליזם לא מתקיים? זאת אולי המדינה הכי פלורליסטית בעולם.
גם התשובה שלך טיפשית. להגיד שחרדים משתמטים זאת לא גזענות. זאת הכללה שמבוססת על עובדות (וכמו בכל הכללה יש יוצאי דופן).
והמורה שלך כן צודקת, יש בארץ הרבה גזענות כלפי קבוצות מיעוטים שונות. לא הבנתי גם למה אתה אומר שהיא צבועה...

ראיתי את התגובות שלך בבלוג שלך ורוב הדברים שכתבו שם לגביך - נכונים.

ישן 25-04-09, 15:06   # 6
KingSnake
חבר מתקדם

מיני פרופיל

KingSnake לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי sheeze צפה בהודעה
מה הקשר של כל מה שכתבת למה שהמורה שלך אמרה? איך אפשר להגיד בכלל שבמדינה שלנו הפלורליזם לא מתקיים? זאת אולי המדינה הכי פלורליסטית בעולם.
גם התשובה שלך טיפשית. להגיד שחרדים משתמטים זאת לא גזענות. זאת הכללה שמבוססת על עובדות (וכמו בכל הכללה יש יוצאי דופן).
והמורה שלך כן צודקת, יש בארץ הרבה גזענות כלפי קבוצות מיעוטים שונות. לא הבנתי גם למה אתה אומר שהיא צבועה...

ראיתי את התגובות שלך בבלוג שלך ורוב הדברים שכתבו שם לגביך - נכונים.
אני רואה הכללה כלפי קבוצה המאוגדת ע"י עקרונות דתיים כגזענות, גם אם המילה במקורה מתארת מצב של התאגדות ע"י עקרונות גזעיים (קרבת דם). לכן, כאשר קבוצה שלמה מותקפת ומתוארת כ"לא תורמת למדינה", אני רואה זאת כגזענות.
שנית, במידה ויש יוצא דופן- לדעתי לפחות, אין לבצע הכללה.

בקשר לצביעות- המורה הביעה את צערה על אי קיום פלורליזם (ריבוי דעות וקבוצות וקבלתן ע"י החברה), ולאחר מכן הראתה בעצמה כמה שהיא אינה דוגלת בקבלה והבנה של השונה, ע"י הכללה של חברה שלמה. זאת צביעות.

ישן 25-04-09, 15:19   # 7
sheeze
משתמש - היכל התהילה

מיני פרופיל

sheeze לא מחובר  

יפה שאתה רואה את המונח גזענות איך שאתה רואה אבל זה לא מה שהמונח אומר.
וגם להגיד שהחרדים לא תורמים למדינה, זאת לא אמירה גזענית, זאת שוב הכללה (ושוב, די נכונה).

ואיך שאתה מתאר את מה שמהמורה אמרה, אני די משוכנע שלא הבנת אותה למרות שלא הייתי שם.

ישן 25-04-09, 15:49   # 8
Amits
חבר וותיק

מיני פרופיל

Amits לא מחובר  

מי המורה ש'ך?D:

ישן 25-04-09, 15:56   # 9
KingSnake
חבר מתקדם

מיני פרופיל

KingSnake לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי Amits צפה בהודעה
מי המורה ש'ך?D:
אני לא מתכוון לפרסם את שמה, בטח שלא על גבי דפי הפורום.
אתה בשכבה שלי, אתה יכול לנחש לבד (אל תצפה ממני לרמז )...

ישן 25-04-09, 16:02   # 10
Amits
חבר וותיק

מיני פרופיל

Amits לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי KingSnake צפה בהודעה
אני לא מתכוון לפרסם את שמה, בטח שלא על גבי דפי הפורום.
אתה בשכבה שלי, אתה יכול לנחש לבד (אל תצפה ממני לרמז )...
(:
בקשר לפוסט - אין ספק שאתה צודק.

סגור את ההודעה

חברים פעילים הצופים באשכול זה: 1 (0 חברים ו- 1 אורחים)

חוקי פירסום