View Single Post
ישן 04-08-07, 18:08   # 5
satan
חבר וותיק

מיני פרופיל

satan לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי Nikon צפה בהודעה
אשמח לקבל מידע על תורת הכאוס :]
(ואם אפשר בעברית, למרות שגם באנגלית אני אסתפק)
ציטוט:
תורת הכאוס הוא ענף במתמטיקה ובפיזיקה המתאר התנהגות של מערכות דינמיות שמגלות רגישות גבוהה לשינויים קטנים בתנאי התחלה.

החידוש הגדול בתורת הכאוס היה שהיא הראתה שגם במערכות פשוטות ודטרמיניסטיות יש מצבים בהן התנהגותן לא ניתנת לחיזוי באופן אפקטיבי, כי לשם כך יש צורך בידיעת התנאים ההתחלתיים בדיוק אינסופי. תופעה זו מכונה בלשון ציורית "אפקט הפרפר". דוגמאות למערכות כאלה הן האטמוספירה ומערכות כלכליות מסוימות.

בניגוד למה שהשם מרמז, התנהגות כאוטית אינה התנהגות בה יש אי סדר מוחלט. התנהגות כאוטית היא חסומה, כלומר מוגבלת לאירועים מסוימים, והמערכת שואפת למושך - למצב מסוים אחד. עד פיתוח תורת הכאוס המושכים היחידים הידועים היו התכנסות לנקודת שיווי משקל, התכנסות למסלול מחזורי, והתכנסות למסלול כמעט מחזורי. תורת הכאוס הוסיפה גם מושך מוזר, שהוא מסלול שהמערכת מתכנסת אליו, ואשר יש לו אופי פרקטלי.

מערכות שבהן מתקיימת התנהגות כאוטית חייבות להיות לא לינאריות. עבור משוואות הפרש התנהגות כאוטית יכולה להופיע כבר במשוואה יחידה, כמו המפה הלוגיסטית. עבור משוואות דיפרנציאליות רגילות התנהגות כאוטית יכולה להופיע רק ממערכת בת לפחות שלוש משוואות אוטונומיות מסדר ראשון, כמו משוואות לורנץ, או מערכת של שתי משוואות עם תלות ישירה בזמן.
לקריאה נוספת:
http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%...90%D7%95%D7%A1

----------------------------------

הייתי ממליץ לשנות את זה ל"עזרה בלימודים", כי שיעורי בית זה קצת מונח שמיועד לקהל ספציפי.

בנוסף הייתי שמח לעזרה קצת במשהו בלשון,
למציאת שורש בניין ועוד כל מיני דברים צריך להפוך לעבר נסתר (הוא בעבר) כדי למצא את השורש וכו'.

אבל מה לעשות במקרה שבו לא מדובר בפועל אלא בשם פועל? בעצם משהו שהוא לא פועל.
  Reply With Quote