View Single Post
ישן 06-07-06, 22:27   # 16
sport
חבר וותיק

מיני פרופיל

sport לא מחובר  

ציטוט:
נכתב במקור על ידי Beesites
יש כאן (ובהודעות פרטיות ששולחים לי במסנג'ר) עוד פעם קצת בלבול, אז רציתי לעשות קצת סדר בנושא הזה. זה רק "על קצה המזלג" - אפשר לדון בעניינים האלה הרבה מאד, אבל רציתי להבהיר לגבי כמה שירותים לא חוקיים, וגם לגבי אחסון של אתרים לא חוקיים.

"שרתי משחק פרוצים"
הם בעצם שרתי המשחק המקוריים (שאותם, כמובן, ניתן להריץ בצורה חוקית), אלא שיש בהם פריצה שמונעת מהם לבדוק האם המשתמשים במשחק משתמשים בעותק חוקי של המשחק.

"אתרי הורדות / פורומי הורדות"
פורומים שמציעים לאנשים שנכנסים אליהם קישורים ישירים להורדת תוכנות גנובות
.

אז זאת עבירה על החוק או לא?
בעצם מדובר כאן בכמה עבירות, אבל אני חושב שהברורה ביותר היא הפרת זכויות יוצרים. לפי פקודת זכות יוצרים 1924 סעיף 2א:

"לענין זכות יוצרים, דין תוכנה של מחשב כדין יצירה ספרותית כמשמעותה בחוק זכות יוצרים 1911. בפקודה זו, "תוכנה של מחשב" - בין שהיא תוכנית מקור ובין שהיא קוד יעד.

והעונש על הפרתה: "מאסר שלוש שנים וקנס" (הקנס הוא של כ 60,000 ש"ח).

בנוסף, בתביעה אזרחית ניתן לקבל פיצויים ללא הוכחת נזק של 10,000 - 20,000 ש"ח.

למעשה, העונש הוא כבד יותר, מכיוון שמדובר למעשה בייצור ומסחר בעותקים מפרים, עבירה שעונשה 5 שנות מאסר וקנס של כ 100,000 ש"ח.

נכון, לא תקבלו 5 שנות מאסר. אלו רק עונשי המקסימום. למען האמת, סביר להניח שעיקר הנזק יהיה מתביעות אזרחיות, אבל שווה לעבור על החוק בשביל עוד כמה שקלים?

ומה בקשר למי שרק מספק שירותי אחסון לאתר כזה?
אם בעל חברת אחסון יודע שעל השרת שלו נמצא אתר לא חוקי (ולצורך העניין זה לא רלוונטי אם מדובר באתר הורדות לא חוקיות, שרתי משחק לא חוקיים, אתר פורנוגרפיית ילדים, אתר של הסתה לגזענות וכו') - הוא נכנס למעשה בגדר של "מסייע לעבירה". העונש של מסייע הוא עד חצי מהעונש המקסימלי למבצע של אותה עבירה.

בסדר.. רב בעלי הפורומים האלה הם קטינים..

אני מאמין שה-"לא ידעתי לא שמעתי" יפטור אותם מהעונשים הנ"ל.. במיוחד בגלל שמדובר בקטינים..
  Reply With Quote